Kateri protokol IMAP ali POP? Natisni

  • 0

IMAP in POP3 sta dva različna protokola za dostop do elektronske pošte na oddaljenem strežniku. IMAP pomeni Internet Message Access Protocol, POP3 pa Post Office Protocol 3.

Oba protokola omogočata prenos sporočil iz strežnika na lokalni računalnik, vendar se razlikujeta v tem, kako ravnata z izbrisanimi sporočili in sinhronizacijo med več napravami.

IMAP je bolj sodoben in zmogljiv protokol, ki omogoča, da se sporočila shranjujejo na strežniku in se sinhronizirajo med različnimi napravami, kot so računalnik, telefon ali tablica. IMAP omogoča tudi ustvarjanje map in podmap na strežniku, kjer lahko razvrščamo sporočila po kategorijah. Če izbrišemo sporočilo na eni napravi, se bo to odražalo tudi na drugih napravah, ki uporabljajo isti IMAP račun.
IMAP je primeren za ljudi, ki želijo imeti dostop do svoje elektronske pošte z več naprav in ohraniti red in organizacijo v svojem nabiralniku.

POP3 je starejši in preprostejši protokol, ki omogoča, da se sporočila prenesejo iz strežnika na lokalni računalnik in se tam shranijo. POP3 ne omogoča sinhronizacije med več napravami, saj se sporočila običajno izbrišejo s strežnika po prenosu. POP3 ne podpira ustvarjanja map na strežniku, ampak le na lokalnem računalniku. Če izbrišemo sporočilo na eni napravi, se to ne bo odražalo na drugih napravah, ki uporabljajo isti POP3 račun.
POP3 je primeren za ljudi, ki želijo imeti svojo elektronsko pošto shranjeno na svojem računalniku in ne potrebujejo dostopa do nje z drugih naprav.

Na splošno je IMAP boljši način za dostop do elektronske pošte kot POP3, saj je bolj prilagodljiv, varnejši in učinkovitejši. Vendar pa je lahko POP3 koristen v nekaterih primerih, na primer če imamo omejen prostor na strežniku ali če želimo arhivirati svojo elektronsko pošto na svojem računalniku.
Odločitev med IMAP in POP3 je odvisna od naših potreb in želja glede upravljanja z elektronsko pošto.

Naši naročniki se največkrat odločijo za IMAP saj vam omogoča dostop do spletne pošte iz vseh naprav hkrati.


Vam je članek v pomoč?
Vaše mnenje nam je pomebno, sporočite nam ali vam je bil članek v pomoč?
« Nazaj